Upały nie takie nam straszne!

Pogoda dopisuje, przepiękne lato, które trwa już w zasadzie od kwietnia. Nie można narzekać na brak słońca. Ale na temperaturę już tak… chyba najbardziej ciepłolubne osoby (jak ja), mają dosyć upałów, gorzej, że praktycznie nie ma się gdzie przed nimi schować.

Nasze mieszkanie ma ekspozycję południowo-zachodnią. Duże okna, które mają swoje plusy, przy takich temperaturach, stają się udręką, ponieważ wpuszczają bardzo dużo ciepła. Chwilami miałam wrażenie, że możemy rozpocząć hodowlę roślin, wymagających warunków szklarniowych.

W ubiegłym roku założyliśmy plisy o znikomej przezierności i pokryte powłoką perłową. Niestety, przy takich temperaturach nie wiele pomagają, ponieważ nagrzewa się szyba, która oddaje ciepło. Nasze mieszkanie robiło się coraz bardziej mało przystępne, nie można w nim było funkcjonować… podjęliśmy działania mające na celu zmianę tej sytuacji. Nie muszę chyba wspominać, że był to priorytet z uwagi na Zosię, naszą roczną córkę, której wysoka temperatura również nie służyła.

Zastanawialiśmy się nad różnym rozwiązywaniami. Rozważaliśmy też założenie klimatyzacji. Natomiast odstręczała mnie myśl jej konserwacji i częstych przeziębień. Zwróciliśmy się o fachową pomoc do Pana Artura z firmy Sun Ekspert . Już wcześniej korzystaliśmy z usług tej firmy i byliśmy bardzo zadowoleni. Pan Artur zaproponował markizę pionową Fakro zasilaną elektrycznie markizy do okien pionowych Rozwiązanie to sprawdza się u nas w 100%. Temperatura późnym popołudniem nie przekracza 27 stopni Celsjusza. Bez tej markizy już w zasadzie po niedługim czasie, jak słońce świeciło w okno, temperatura była powyżej 30 stopni Celsjusza i szła sukcesywnie do góry. Może taki efekt nie wszystkich by zadowolił, jednak w chwili, kiedy w cieniu temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, czuć różnicę i jest to też bezpieczne dla zdrowia. Kolejną zaletą tych markiz jest to, że w mieszkaniu jest widno i widać co jest za oknem.

W te najbardziej gorące dni, pamiętamy też o kilku zasadach, jak np. zamykamy okna, żeby gorące powietrze nie wchodziło do środka (otwieramy je wieczorem i zamykamy przed południem lub wcześniej, zależy od temperatury), ograniczamy gotowanie i włączanie innych urządzeń generujących ciepło.

Pomocne są też białe zasłony na balkonie, ponieważ ograniczają penetrację słońca w tym miejscu, co przy dużym nasłonecznieniu ma znaczenia.

Opublikowano wBlog