Przydatne pierwsze “zabawki” niemowlaka

Staś skończył w styczniu pół roku, w związku z tym z czystym sumieniem mogę się z Wami podzielić naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które nasunęły się odnośnie przydatnych gadżetów w tym okresie. Kiedy urodziła się Zosia (nasze pierwsze dziecko), zupełnie się w tym nie orientowałam i być może miałam też zawyżone w stosunku do tego wieku oczekiwania odnośnie zainteresowania poszczególnymi zabawkami. Natomiast na zasadzie prób i błędów, udało nam się dla Stasia skompletować bardzo przydatne rzeczy, które wzbudziły jego zainteresowanie oraz pozytywnie wpływały na jego rozwój. 

Nasze bezkonkurencyjne “must have”, to mata. Bez niej nie wyobrażam sobie dobrego początku. To też miejsce pierwszej gimnastyki i zabawy maluszka. Dla dobrego i prawidłowego rozwoju, niemowlę należy często układać na brzuszku, dlatego na macie ma wygodne i bezpieczne miejsce na ten trening. Tu też ćwiczy pierwsze obroty. W kwestii wyboru maty uważam, że im prostsza konstrukcja, tym lepiej. Dla mnie ważnym aspektem było utrzymanie maty w czystości, dlatego zdecydowałam się na taką, którą można prać w pralce. Pomocne w tej czynności są odczepiane pałąki, do których mocowane są zabawki. Kiedy dziecko zaczyna próby pierwszego przemieszczania się, a tym samym jest większe, układamy puzzle piankowe, które doskonale się sprawdzają jako mata następna lub od razu docelowa. Plusem tego rozwiązania jest to, że łatwo ją czyścić bez potrzeby długiego suszenia, jak w przypadku maty materiałowej, ponadto można dopasować wielkość maty do aktualnych potrzeb, a przy pierwszych próbach przemieszczania się, nie ściąga się tak, jak mata materiałowa. Dobrym rozwiązaniem, ograniczającym zdublowanie produktów i zaoszczędzeniem miejsca i pieniędzy jest zakup od razu maty piankowej i stojącego pałąka, których wybór aktualnie jest bardzo duży. 

Wybór zabawek, grzechotek, gryzaków też jest imponujący. Z moich obserwacji wynika, że te pierwsze “zabawki” powinny być niewielkich rozmiarów, pasujących do wieku dziecka, które łatwo chwytać, wykonane z bezpiecznych materiałów, ułatwiających utrzymanie w czystości. Pamiętajmy, że wszystkie rzeczy, które trafiają do rączek dziecka, trafią również do jego buzi. Lepiej kupić mniej rzeczy, ale dobrej jakości, niż wiele średniej. 

Naszym hitem jest też piłeczka “Dumel Oball”, która pełni również funkcję grzechotki, jest miękka, łatwo ją chwytać. Przede wszystkim zarówno Zosia, jak i Staś bardzo ją lubili, a Staś bawi się nią nadal.

Na tym etapie warto też jest kupić zabawki z zawieszką, które można powiesić na pałąku, w wózku lub łóżeczku. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, żeby zabawka wydawała delikatny dźwięk, była kontrastowa, miła w dotyku i miała różne faktury. 

Pierwsze książeczki, to książeczki i obrazki kontrastowe, które są dostosowane do możliwości poznawczych maluszków, a zarazem wspierają ich rozwój. Pamiętam rozmowę z właścicielką księgarni, z którą wymieniałam się doświadczeniem. Podała wtedy bardzo trafny przykład, że zakup “zbyt dorosłych” książeczek dla dzieci, nie dostosowanych do ich predyspozycji i umiejętości, to jak kupowanie butów o dwa numery za dużych. Pełni funkcje buta, ale nie jest dla dziecka wygodne. Podobnie z książkami, żeby zaciekawić dziecko i wprowadzić w ten książkowy świat, należy rozpocząć od tych dedykowanych dla jego etapu rozwoju. Sami również unikniemy flustracji i zniechęcenia do czytania dziecku, jeżeli zauważymy zaciekawienie dziecka proponowaną przez nas pozycją. Ponadto nie należy bać się książeczek bez tekstu. Dzięki takiej formie możemy tworzyć wiele historii i ciekawie opowiadać świat. Intuicyjnie dostosować ilość treści do możliwości naszego małego odbiorcy, a tym samym trenować swoją kreatywność i stymulować wyobraźnię. 

Na macie:

  1. Żyrafa Sophia (Modne Zabawki)
  2. Lisek Kids Concept (Mamissima)
  3. Ośmiornica Mombella (Modne Zabawki)
  4. Piłeczka Oball (Wyprawka Dla Maluszka)
  5. Drewniany gryzak Lullalove (Modne Zabawki)
  6. Osioł dzwoneczek Balibazoo (Smyk)
  7. Mata (Ikea)
  8. Maluszek patrz “groszki”, “kołysanka” (Między kartkami)
  9. Zwierzęta Tu i Tam (Wilabuki)
  10. Pajacyk Stasia (Carters)
Opublikowano wBlog