Komoda PRL od-nowa!

Po długiej przerwie w re-nowacjach, nadszedł czas na odnowienie komody PRL z lat 60-tych. Komoda dzielnie służyła dziadkom Kuby (mojego męża), czyli ma już za sobą jakąś pewną historię.

Jak wiecie lub nie, nasze mieszkanie jest urządzone w style eklektycznym, trochę tu nowego trochę starego. Osobiście najlepiej się czuje w takiej kombinacji. Mam największą satysfakcję z rzeczy, które odnowie, wymyślę po swojemu. A chyba najbardziej cieszy mnie fakt, że zrobię coś za niewielką sumę pieniędzy. Cała organizacja nowego przedsięwzięcia pozytywnie mnie nakręca. Działa jak SPA i lifting w jednym.

Od czego zaczynam i co mnie inspiruje?

 1. Przeglądam strony w Internecie, czasopisma i blogi o wnętrzach, Pinterest (prawdziwa skarbnica pomysłów).
 2. Oglądam przedmiot i oceniam co trzeba będzie zrobić, co kupić i w jakim kierunku podążyć.
 3. Robię zakupy w sklepach budowlanych.
 4. Przystępuję do pracy, ale nie sama. Większość pracy, wykonuje mój mąż.
 5. Po drodze okazuje się, że pierwszy plan nie wypali, bo materiał nie chce z nami współpracować i trzeba zmodyfikować projekt. Tak właśnie było w przypadku komody, niespodziewanie podczas szlifowania, fornir zaczął się podnosić. Efektem tego są przecierki.
 6. Bywają chwilę załamania i frustracji.
 7. Po skończonych pracach, zazwyczaj efekt jest zadawalający i czujemy pełną satysfakcję.

Do odnowienia komody kupiliśmy:

 1. Opalarkę i skrobak (czytałam na różnych blogach informację, jak ściągnąć lakier chemoutwardzony, korzystając z doświadczenia innych, zdecydowaliśmy się na opalarkę). Faktycznie lakier schodził bezproblemowo i w ciągu około 3 godzin komoda była czysta, dużym minusem tego rozwiązania jest zapach! I tu polecam robić to na dworze. 
 2. Papier ścierny o gradacji 120 i 180 (komodę należało przeszlifować, a następnie przetrzeć wilgotną ścierką, żeby upewnić się czy nie ma pozostałości lakieru. Ponadto ta czynność przygotowuje mebel do malowania.
 3. Trzy wałki do lakieru i farby akrylowej, kuwety, małe pędzelki, taśma malarska.
 4. Lakier akrylowy  HerzLack MAT
 5. Farby akrylowe turkusowa i biała Everal Aqua MAT

Efekt naszej pracy:

 Już niedługo komoda przyjedzie do naszego mieszkania i w związku z tym nastąpi małe przemeblowanie. 

Opublikowano wBlog