Jak wybrać prezent dla dziecka nie tylko pod choinkę

Praktyczne wskazówki

Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka zazwyczaj spędza nam sen z powiek. Chcemy przecież, żeby prezent cieszył obdarowanego i miło się z nami kojarzył. Wybór tego odpowiedniego jest nie lada wyzwaniem, a wydawałoby się, że to nic trudnego, do czasu, kiedy zmierzymy się ze sklepowymi półkami. Niesamowita ilość asortymentu może początkowo przytłaczać, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenie w tej branży. Pisząc te wskazówki brałam pod uwagę swoje doświadczenia z czasu, kiedy jeszcze nie miałam dziecka i jako mama. Na pewno nie jest to recepta na wszystkie prezentowe dylematy, ale daje jakiś punkt odniesienia.

Zanim zaczniecie szukać prezentu, zapytajcie rodziców.

Zazwyczaj bardzo małe dzieci jeszcze wam nie powiedzą, co chcą, a dla starszych dzieci, które mają już swoje marzenia, będzie miłą niespodzianką, jak to marzenie się spełni. Kto jak kto, ale w tym przypadku rodzice znają potrzeby swoich dzieci. Ponadto pytając unikniecie chociażby zakupu rzeczy, którą już dziecko posiada.

Rodzice także widzą, co lubią ich dzieci, jakie zabawy są w obiekcie ich zainteresowań lub co jest „na czasie”. W przypadku maluszków może są rzeczy, które brakują rodzicom do wyprawki i prezent od Was będzie strzałem w dziesiątkę, a nie kolejną zawalidrogą… niestety.

Jeżeli decydujecie się na zakup zabawki, to zwróćcie uwagę w pierwszej kolejności na jakość, czy zabawka ma odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa oraz oznaczenie wieku, dla jakiego jest przewidziana. Jeżeli zabawka jest dla starszego dziecka, a kupicie je maluchowi, to pierwszym zagrożeniem jest to, że mogą tam się znaleźć elementy, które dziecko może połknąć, a koleina kwestia, że nie będzie tą zabawką zainteresowane lub będzie ponad jego aktualne możliwość.

Zazwyczaj wtedy rodzic zabiera taką zabawkę i gdzieś ją odkłada, po czym może o niej zapomnieć i jest duża szansa, że dziecko nigdy się nią nie będzie bawić. Podobnie jest w drugą stronę, jeżeli kupicie zabawkę dla młodszego dziecka i obdarujecie nią starsze, to nie będzie się nią bawić, bo będzie za nudna. Należy też pamiętać o tym, że oznaczenia wieku są orientacyjne, ponieważ dzieci na poszczególnych etapach rozwoju mają różne umiejętności.

Należy też skonsultować zakup dużej zabawki, bo może się okazać, że nie będzie, gdzie jej postawić lub będzie zabierała sporą przestrzeń w małym mieszkaniu.

Zabawki edukacyjne, układanki, puzzle, planszówki

Zwróciłabym też większą uwagę na zabawki edukacyjne, układanki, puzzle, planszówki, czyli te rzeczy, które rozwijają dzieci i motywują do wspólnej zabawy z rodzicami. 

Szczególnie polecam produkty francuskiej firmy Janod, polskiej CzuCzu, Foxy Family, WOOBIBOO.

Jeżeli szukacie sklepu z ciekawymi zabawkami i artykułami dla dzieci zajrzyjcie do:

Modne Zabawki oraz Wyprawka dla Maluszka.

Dzieci uwielbiają maskotki, przytulanki, hand made

Nasza córka ma już ich kilka i bardzo lubi się nimi bawić. Przy wyborze takiej zabawki zwróciłabym uwagę z czego zrobione są oczy, nos (jeżeli te elementy są naklejane lub przyszyte jest duża szansa, że dziecko je urwie lub odgryzie i może połknąć, dotyczy to zwłaszcza najmłodszych) lub czy nie wypadają włosy. Sprawdźcie, czy zabawkę można uprać.

Tutaj moje serce skradły:

Książki

Dla nas zawsze dobrym pomysłem na prezent są książki, które uwielbiamy czytać i przeglądać. Jest ich ogromny wybór: mogą być z dziurą, z przesuwanymi elementami, sensoryczne albo takie, które mają przepiękną treść. W dobrych księgarniach obsługa na pewno doradzi coś odpowiedniego do wieku.

Ubranka

Tutaj już wchodzimy w strefę gustu, zazwyczaj rodziców, dlatego oczekiwania też mogą być różne. Dobrym pomysłem jest obdarowanie kartą upominkową do sklepu z odzieżą. Jeżeli decydujecie się na samodzielny zakup, to zapytajcie o rozmiar, preferencje koloru i rodzaj ubranka. Jeżeli kupujecie większe ubranko, zwróćcie uwagę, kiedy dziecko zacznie w nim chodzić. Jeżeli kupicie coś typowo na zimę, a dziecko osiągnie ten rozmiar latem, niestety może się zdarzyć, że nie skorzysta z waszego prezentu. Nigdy nie dekompletujcie ubrań dla dzieci, np. zostawiając coś dla swojego dziecka, jeżeli jest w tym samym wieku, co dziecko, dla którego organizujecie prezent. Może to zostać bardzo źle odebrane przez rodzica, jak przez przypadek znajdzie w sklepie rzecz, którą dostało dziecko i zauważy, że jest niekompletna. Wygląda to trochę tak, jakby ktoś oszczędzał na waszym dziecku lub ta część kompletu mu się nie podoba i dlatego się jej pozbył… 

Moje ubraniowe propozycje, oprócz znanych sieciówek:  

Niezależnie od tego co kupisz, sprawdź czy rzecz nie jest uszkodzona, nie ma urwanej metki, albo zniszczonego pudełka.

A może jeden większy prezent?

Czasami zamiast kupować oddzielnych prezentów, warto się złożyć na jedną porządną i ładną rzecz. Dopytaj, albo sam zaproponuj takie rozwiązanie, zwłaszcza w bliższej rodzinie.

Inne prezentowe propozycje

Pozdrawiam,

Dominika Pacholska

Opublikowano wBlog